Edukacja

  • 2 października 2023
  • wyświetleń: 1361

Ile godzin dziecko spędza w przedszkolu?

Materiał partnera:

Na ile godzin 3 latek powinien być puszczony do przedszkola

dziewczynka czytająca książkę


Nauka w przedszkolu pozwala dziecku na kontakt z rówieśnikami, rozwój emocjonalny, rozwój motoryczny i zdobycie fundamentów wiedzy, które zapewnią maluchowi właściwy start w szkole podstawowej. Wybierając odpowiednią placówkę dla naszej pociechy warto zwrócić uwagę na różnorodne czynniki - odległość od naszego miejsca zamieszkania, profesjonalizm i doświadczenie kadry, opinie znajomych i rodziny, ale również godziny pracy dostosowane do naszych potrzeb. Czasem nasza nieobecność przedłuża się przez zdarzenia poza naszą kontrolą i dziecko musi zostać w przedszkolu nieco dłużej. Ile czasu może dziennie spędzić w przedszkolu?

Według ustawy prawa oświatowego w celu zrealizowania przedszkolnej podstawy programowej dziecko powinno spędzać w placówce co najmniej 5 godzin dziennie. Konkretne godziny pracy danej placówki nie są określanie prawnie - niektóre miejsca mogą otwierać się wcześniej i zamykać we wczesnych godzinach popołudniowych, a inne rozpoczynają pracę nieco później i są otwarte dłużej. Najczęściej przedszkola pracują w godzinach od 7-7:30 do 16:30-17, jednak przedszkola publiczne mogą pracować dłużej. Większość rodziców zwyczajnie nie może sobie pozwolić na to, by dziecko spędzało w przedszkolu jedynie 5-6 godzin, gdyż sami pracują po minimum 8 godzin i odebranie dziecka o 13 czy 14 jest dla nich po prostu niemożliwe. Jeśli jednak dziecko codziennie spędza czas w przedszkolu od otwarcia do zamknięcia, to może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami.

Dowiedz się więcej na temat edukacji i rozwoju dzieci na https://stawiamnaedukacje.pl

Niezwykle ważne jest pamiętanie o tym, że dzieci nie powinny zbyt długo siedzieć w przedszkolu. Maluchy mogą czuć się zaniepokojone tym, że rodzic ich nie odbiera, co przekłada się na zmniejszone poczucie bezpieczeństwa również w domu. Maluchy mogą stać się bardziej agresywne wobec rówieśników, zaniechać rozwijania z nimi relacji, czuć się zdemotywowane. 3-latek w przedszkolu zdecydowanie nie powinien spędzać zbyt wiele czasu, szczególnie na początku. Kiedy dziecko dopiero wdraża się do przebywania w placówce przedszkolnej warto pomóc mu i przez pierwsze dni odbierać je po 5, maksymalnie 6 godzinach. Kiedy przyzwyczai się do przedszkolnych realiów ten czas może być przedłużony do 8 godzin. Dziecko będące w przedszkolu od 8 do 16 łapie się na dwa posiłki, leżakowanie i wszelkie aktywności edukacyjne i pedagogiczne, co pozwala na zrównoważony rozwój malucha.

Czas spędzony w przedszkolu - dlaczego jest ważny?

Planując czas spędzony przez dziecko w przedszkolu należy pamiętać nie tylko o swoich potrzebach, ale również potrzebach dziecka. Oczywiście, że chcemy dostosować czas spędzany przez dziecko w przedszkolu do godzin swojej pracy, aby jak najdogodniej móc zostawiać malca w placówce i go z niej odbierać, czasem jednak dziecko może chcieć zostać w przedszkolu dłużej lub przyjechać tam wcześniej, aby spędzać czas ze swoimi kolegami i koleżankami. Nie powinniśmy więc hamować rozwoju społecznego naszej pociechy - warto wtedy porozmawiać z przedszkolankami i odpowiednio dostosować plan dnia tak, aby dziecko mogło jak najbardziej na nim skorzystać.

Zadbanie o utworzenie regularnych godzin zostawiania i odbioru dziecka w przedszkolu ułatwi maluchowi adaptowanie się do rutyn. Ciągłe zmiany godzin pozostawiania i odbierania dziecka z przedszkola nie będą dla niego dobre. Kiedy nawet kilka godzin w przedszkolu sprawia, że dziecko panikuje i płacze, nie wytrzymuje ze stresu i wręcz błaga o powrót rodzica, powinniśmy zastanowić się, czy aby nie posłaliśmy swojej pociechy do przedszkola zbyt wcześnie. Od kiedy dziecko przedszkola może uczęszczać bez większych problemów? Zależy to od poziomu rozwoju emocjonalnego i społecznego naszego malucha. Jeśli dziecko potrafi wytrzymać parę godzin bez obecności rodzica, wykazuje się chęcią samodzielności przy różnych czynnościach, potrafi sygnalizować swoje potrzeby, zwłaszcza potrzeby fizjologiczne, to powinno bez większych problemów odnaleźć się w przedszkolu. Nie wszystkie trzylatki są jednak gotowe na codzienną, wielogodzinną rozłąkę i czasem lepiej poczekać rok lub dwa, zanim zapiszemy do przedszkola.